Koncern Huawei gotów podpisać porozumienia wykluczające szpiegostwo

0
139
epa07225197 A view shows a Huawei logo on a Huawei store in Beijing, China, 12 December 2018. Huawei is a Chinese communications technology company currently at the center of a trade dispute with the USA. On 01 December, Huawei CFO Meng Wanzhou was arrested by Canadian authorities on behalf of the USA, due to allegations of violating sanctions against Iran, via a subsidiary named Skycom. The USA has also accused Huawei of aiding in China's espionage operations. EPA/WU HONG Dostawca: PAP/EPA.

Stany Zjednoczone przestrzegają sojuszników przed korzystaniem z urządzeń Huawei przy budowie sieci łączności bezprzewodowej 5G, obawiając się, że mogłyby one zostać wykorzystane przez Chiny w celach szpiegowskich. Huawei zdecydowanie zaprzecza zarzutom szpiegostwa i twierdzi, że Amerykanie kierują się interesami ekonomicznymi.

Liang Hua podkreślił gotowość zawarcia z rządami, w tym z rządem brytyjskim, porozumień, w których Huawei zobowiąże się do dotrzymywania standardów, wykluczających instalowanie w sprzęcie firmy “tylnych drzwi”, które mogłyby być wykorzystywane do szpiegowania.

W kwietniu brytyjski rząd zdecydował, że firma Huawei nie zostanie zaangażowana do budowy kluczowych elementów infrastruktury 5G, jednak będzie mogła uczestniczyć w tworzeniu mniej istotnych elementów systemu telekomunikacyjnego.

Również w kwietniu ekspert amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zapewnił, że żaden z krajów porozumienia wywiadowczego zwanego Sojuszem Pięciorga Oczu (USA, W. Brytania, Kanada, Australia i Nowa Zelandia) nie będzie korzystał z technologii pochodzących z krajów stanowiących zagrożenie, takich jak Chiny.

USA i Australia oficjalnie wykluczyły już Huawei z udziału we wdrażaniu technologii 5G na ich terytoriach. Zastrzeżenia co do bezpieczeństwa urządzeń koncernu zgłaszały również m.in. Nowa Zelandia, Norwegia i Niemcy. Komisja Europejska przedstawiła pod koniec marca zestaw rekomendacji w sprawie działań, jakie państwa unijne mogą podjąć, by zapewnić bezpieczeństwo sieci 5G, jednak nie zdecydowała się na wykluczanie jakichkolwiek dostawców sprzętu. (PAP)

az/