Korea Płd.: prezydent Mun potwierdził plany spotkania Trumpa z Kimem

0
776
epa07682122 US President Donald J. Trump arrives at the Osan Air Base in Pyeongtaek, Gyeonggi-do, South Korea, 29 June 2019. President Trump arrived in South Korea on a two-day visit. EPA/JEON HEON-KYUN / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Informując o przyjęciu przez Kima tego zaproszenia, Mun pochwalił obu przywódców za odwagę. “Mam nadzieję, że prezydent Trump przejdzie do historii jako prezydent, który doprowadził do pokoju na Półwyspie Koreańskim” – powiedział.

Agencja podróży Koryo Tours, która organizuje wycieczki do Korei Płn., podała na Twitterze, że strefa zdemilitaryzowana została w niedzielę zamknięta dla odwiedzających od strony północnokoreańskiej. Może to być część przygotowań do spotkania przywódców.

Spotkanie we wsi Panmundżom na granicy między Koreami będzie trzecią rozmową twarzą w twarz pomiędzy Trumpem a Kimem. Jeśli Trump przekroczy granicę, co – jak zapowiadał – nie byłoby dla niego problemem, stanie się pierwszym urzędującym amerykańskim prezydentem, który postawi stopę na północnokoreańskiej ziemi.

Trump wysunął w sobotę na Twitterze propozycję krótkiego spotkania z Kimem, by “uścisnąć mu dłoń i powiedzieć Hello”. Pjongjang określił to jako “bardzo interesującą propozycję”, a Mun ocenił, że spotkanie byłoby “ważnym kamieniem milowym” w procesie denuklearyzacji Korei Płn.

Nie jest jasne, jaka będzie formuła spotkania, ani o czym Trump będzie rozmawiał z Kimem. “Praktycznie tylko uścisk dłoni, ale to w porządku, uścisk dłoni wiele znaczy” – mówił amerykański prezydent.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ cyk/ je/