Kosiniak-Kamysz: budujemy blok na wybory parlamentarne – Koalicję Polską

0
786
Warszawa, 01.06.2019. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (C), poseł do PE Jarosław Kalinowski (P) i wiceprezes PSL Adam Jarubas (L) podczas konferencji prasowej po obradach rady naczelnej partii, która dotyczyła oceny wyników wyborów do PE, 1 bm. w Warszawie. Ludowcy podjęli decyzję o budowie bloku centrowego do wyborów parlamentarnych pod nazwą Koalicja Polska. (kf) PAP/Radek Pietruszka

W sobotę obradowała Rada Naczelna PSL, która dokonała oceny wyborów do Parlamentu Europejskiego i rozpoczęła dyskusję, w jakiej formule Stronnictwo powinno iść w wyborach parlamentarnych. Na spotkaniu nie było uchodzących za największych zwolenników samodzielnego startu PSL Marka Sawickiego czy Eugeniusza Kłopotka. Był natomiast i zabrał głos zdystansowany wcześniej do Koalicji Europejskiej były prezes Stronnictwa Waldemar Pawlak.

Kosiniak-Kamysz poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rady, że Stronnictwo podjęło decyzję o budowie bloku na wybory do parlamentu polskiego na czele z PSL o nazwie Koalicja Polska. “Zapraszamy do współpracy tych wszystkich którym bliskie są wartości chrześcijańskie, demokratyczne, ludowe i narodowe” – mówił lider PSL.

“Wierzymy, że jest miejsce w opozycji dla konserwatystów, chadeków, dla ludowców. Dla tych wszystkich, którzy może nie znaleźli swojego najlepszego miejsca w ostatnich wyborach i nie poszli do tych wyborów. O te głosy będziemy chcieli zawalczyć” – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Jak dodał, “zobowiązaliśmy się również do przedstawienia i przygotowywania listy kandydatów jak najszybciej, bo wybory mogą się odbyć już niedługo. Do 20 czerwca zbieramy kandydatury i będziemy przedstawiać najlepszych kandydatów”.

Kosiniak-Kamysz powiedział też, że pomysł o budowie Koalicji Polskiej zostanie poddany konsultacjom w całym kraju. “Zostanie on poddany pod rozwagę struktur PSL w całym kraju, a ostateczna decyzja zapadnie w czerwcu na kolejnej Radzie Naczelnej” – oświadczył. (PAP)

autor: Edyta Roś, Piotr Śmiłowicz

ero/ pś/ skr/