Ławrow: Rosja liczy, że UE wywiąże się ze zobowiązań wobec Iranu

0
95
epa06600392 Russian Foreign Minister Sergei Lavrov makes a statement on development of British investigation into possible poisoning of former Russian spy Sergei Skripal, in Moscow, Russia, 13 March 2018. Lavrov said that Russian was not involved in the attack on former Russian spy Sergei Skripal and his daughter Yulia in Salisbury on 04 March 2018. EPA/SERGEI CHIRIKOV Dostawca: PAP/EPA.

Rosyjski minister powiedział, że obecnie potrzebne są konsultacje państw będących uczestnikami porozumienia z Iranem, jednak nie ma konieczności, by spotkali się szefowie MSZ. Ławrow mówił o spotkaniu przedstawicieli “piątki” mocarstw: Chin, Francji, Niemiec, Rosji i Wielkiej Brytanii. Szóstym uczestnikiem porozumienia z Iranem były USA, które rok temu wycofały się z niego.

Na konferencji prasowej w Moskwie z szefem MSZ Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem Ławrow mówił, że Rosja została poinformowana o krokach ogłoszonych przez władze w Teheranie. Ocenił, że kroki te są zgodne z porozumieniem z 2015 roku, zaakceptowanym – jak przypomniał – przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Podczas środowych rozmów szefowie MSZ Iranu i Rosji “potwierdzili zaangażowanie” na rzecz porozumienia z 2015 roku i dotyczącej go rezolucji RB ONZ – relacjonował Ławrow. “Ustaliliśmy, że będziemy współpracować ze wszystkimi pozostałymi uczestnikami porozumienia, oprócz USA, które wycofały się z tej umowy; przy czym pozostali uczestnicy powinni ściśle wypełniać wzięte na siebie zobowiązania” – mówił Ławrow.

Zarif powiedział, że Teheran może zagwarantować, iż porozumienie przetrwa, jeśli europejscy sygnatariusze wywiążą się ze swej części ustaleń. Jednak – jak ocenił – “europejscy uczestnicy nie zdołali dotąd potwierdzić swego zaangażowania na rzecz własnych zobowiązań w ramach planu” i teraz pozostał na to “bardzo krótki czas”.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ jo/ mc/