Lekkoatletyczne MŚ: po proteście młociarz Wojciech Nowicki z brązowym medalem

0
1241
Dauha, Katar, 02.10.2019. Polak Wojciech Nowicki w finałowym konkursie rzutu młotem podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dausze, 2 bm. (js) PAP/Adam Warżawa

Przedstawiciele polskiego związku mieli nagranie, na którym widać było, jak trzeci po konkursie Węgier Bence Halasza pali swoją próbę.

Sędziowie przyznali się do błędu i wstawili Nowickiego na trzecie miejsce, ale uznali też, że błąd wyszedł na jaw po konkursie, gdy Halasz nie miał już szans na odpowiednie zmotywowanie się i próbę przeskoczenia Polaka, który w trakcie konkursu był za nim. Węgier był przecież przekonany, że wciąż ma medal. Uznano, że jego mobilizacja mogła być w tej sytuacji inna. Dlatego postanowiono przyznać dwa brązowe medale.

Nowicki w konkursie rzucił 77,69, a Halasz w przekroczonej próbie 78,19. Drugi był Francuz Quentin Bigot – 78,19. A mistrzem świata – po raz czwarty z rzędu – został Fajdek wynikiem 80,50.

Impreza w Dausze zakończy się w niedzielę. Polacy zdobyli na razie cztery medale. Oprócz złotego i brązowego w środę, srebro w rzucie młotem wywalczyła Joanna Fiodorow, a brąz w skoku o tyczce Piotr Lisek.

Z Dauhy Marta Pietrewicz (PAP)

mar/ sp/