Lekkoatletyczne MŚ – zaplanowanych jest ponad 500 kontroli antydopingowych

0
1919
epa04249541 Two samples of blood are displayed in the Swiss Laboratory for Doping Analyses (LAD) of the Centre Hospitalier Universitaire Vaudois (CHUV) in Lausanne, Switzerland, 11 June 2014. The LAD Laboratory in Lausanne is in charge of the doping analysis for the upcoming FIFA World Cup 2014 in Brazil. EPA/CHRISTIAN BRUN Dostawca: PAP/EPA.

IAAF od pewnego już czasu boryka się z dużym problemem dopingu. Nie ma roku, by nie złapano medalisty dużej imprezy na stosowaniu niedozwolonych środków. Dlatego – jak twierdzą światowe władze – tak ważne jest tworzenie paszportów biologicznych, a także ponowne badanie pobranych próbek – nawet po ośmiu latach.

By w ogóle móc wystartować w takiej imprezie jak mistrzostwa świata, każdy zawodnik musi przejść pewną liczbę kontroli. Jeśli ich nie ma, nie zostaje dopuszczony do rywalizacji.

W trakcie trwającej do 6 października imprezy ma zostać pobranych ponad 500 próbek, głównie moczu. Po raz pierwszy w historii postanowiono próbki od zawodników gospodarzy przewozić do neutralnego laboratorium. W ten sposób IAAF chce uniknąć prób manipulacji.

“Robimy wszystko, by zapewnić rywalizację fair play” – zapewnia IAAF.

W Dausze wystąpi 44-osobowa reprezentacji Polski. (PAP)

mar/ cegl/