Liberałowie nie poprą kandydatów na szefów i wiceszefów komisji z PiS i Fideszu

0
851
epa07687736 The European flag lies on a chair during the preparationfor the election of the Speaker of Parliament at the European Parliament, in Strasbourg, France, 01 July 2019. In Brussels, negotiations have been postponed for the succession of the President of Parliament and the President of the European Commission. EPA/PATRICK SEEGER Dostawca: PAP/EPA.

W środę komisje PE zamierzają wybrać swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących. Kandydatką na szefową komisji zatrudnienia jest była premier Beata Szydło (PiS).

“Odnowić Europę opiera się na wartościach, wspiera demokrację i rządy prawa. Jutro nie będziemy głosować na kandydatów na przewodniczących komisji ani na wiceprzewodniczących, którzy pochodzą z partii rządzących z krajów podlegających procedurze art. 7” – napisała grupa na swoim profilu na Twitterze.

“Odnowić Europę rekomenduje, aby EPL (frakcja, do której należy Fidesz) i EKR (frakcja, do której należy PiS) przedstawiły bardziej odpowiednich kandydatów, którzy szanują nasze wspólne europejskie wartości” – napisano w drugim tweecie.

Odnowić Europę (dawniej ALDE) to frakcja zrzeszająca m.in. europosłów z koalicji Renaissance utworzonej przez partię prezydenta Francji Emmanuela Macrona, holenderskiej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji premiera Marka Ruttego czy grupy Belga Guya Verhofstadta, który do niedawna był liderem liberałów w PE.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)