Lindsey Vonn uhonorowana Nagrodą Księżniczki Asturii

0
143
epa07358667 Third placed Lindsey Vonn of the USA poses with her medals after the Women's Downhill race at the FIS Alpine Skiing World Championships in Are, Sweden, 10 February 2019. EPA/VALDRIN XHEMAJ Dostawca: PAP/EPA.

Kapituła nagrody w środę poinformowała o uhonorowaniu Vonn za to, że “swoją karierą wniosła niezwykły wkład do świata sportu”.

Wyróżnienia przyznawane są w kilku dziedzinach, m.in. sztuka, komunikacja i działania na rzecz ludzkości, badania naukowe i technika, zgoda między narodami. Przed dwoma laty nagrodę literacką otrzymał Adam Zagajewski. Wcześniej uhonorowano m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Ryszarda Kapuścińskiego. Wspólnie z Wielickim wyróżniono innego wybitnego himalaistę Włocha Reinholda Messnera, a w przeszłości laureatami byli tak znani sportowcy, jak Michael Schumacher, Carl Lewis czy Siergiej Bubka.

34-letnia Vonn to legenda narciarstwa alpejskiego – czterokrotnie zdobyła Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W dorobku ma siedem medali mistrzostw świata, w tym dwa złote, zdobyte w 2009 roku Val d’Isere w zjeździe i supergigancie. Czterokrotnie startowała w igrzyskach, ale na najwyższym stopniu olimpijskiego podium stała tylko raz – w 2010 roku w Vancouver była najszybsza w zjeździe. 82 razy wygrywała zawody Pucharu Świata. W ostatnich latach prześladowały ją kontuzje, dlatego postanowiła zakończyć karierę po mistrzostwach świata, które w lutym odbyły się w Aare.(PAP)

krys/ giel/