Litwa: polscy lotnicy zakończyli misję Baltic Air Policing; przekazali ją Węgrom

0
128
Szawle, Litwa, 05.04.2019. Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Orlik”, którzy stacjonują w bazie w Szawlach w ramach misji NATO Baltic Air Policing podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim (nie widać), 5 bm. Premierzy Morawiecki i Skvernelis wezmą też udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w rafinerii PKN Orlen w Możejkach. (ls/dw) PAP/Leszek Szymański

Uroczystość symbolicznego przekazania kluczy do nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią odbyła się w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach.

Jak zaznacza w komunikacie litewskie ministerstwo obrony, Polska jest jednym z najaktywniejszych krajów, które biorą udział w Baltic Air Policing. Była to już ósma zmiana polskich żołnierzy. Nad bałtyckie niebo Polacy zamierzają powrócić w 2020 roku.

Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) Orlik 8 liczył ponad 130 osób i cztery myśliwce F-16, które wykonały ponad 20 misji bojowych.

Litewski resort obrony podkreśla, że polscy piloci nie tylko stali na straży nieba państw bałtyckich, ale też aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym, wspólnie z Litwinami świętowali 15. rocznicę wejścia kraju do NATO. Orlik 8 odwiedzili litewscy żołnierze, młodzież szkolna, akademicka, a także polscy dowódcy oraz premierzy Polski i Litwy.

Baltic Air Policing polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią, które nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Misja trwa od wejścia tych państw do NATO w 2004 roku. Członkowie NATO wysyłają swoje samoloty na czteromiesięczne zmiany.

Jednym z głównych zadań Baltic Air Policing jest przeciwdziałanie naruszeniom przestrzeni powietrznej przez lotnictwo rosyjskie oraz monitorowanie ruchu wojskowych statków powietrznych Federacji Rosyjskiej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ az/ kar/

Dodaj komentarz