Macedonia: papież wyraził uznanie za wysiłek przyjęcia migrantów i uchodźców

0
120
epa07552839 Pope Francis (2-R) is welcomed by North Macedonia President Gjorge Ivanov in the courtyard of the presidential palace in Skopje, North Macedonia, 07 May 2019. Pope Francis is visiting Bulgaria and North Macedonia from 05 to 07 May; his 29th Apostolic Journey abroad. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA.

W przemówieniu wygłoszonym w pałacu prezydenckim Franciszek powiedział: “Chciałbym odnotować wielkoduszny wysiłek waszej republiki, w tym władz państwowych wraz z istotnym wkładem ze strony różnych organizacji międzynarodowych, Czerwonego Krzyża, Caritas i niektórych organizacji pozarządowych, w przyjmowaniu i udzielaniu pomocy wielkiej liczbie migrantów i uchodźców pochodzących z różnych krajów bliskowschodnich”.

Mówiąc o exodusie migrantów szlakiem bałkańskim, papież podkreślił: “Uciekali oni przed wojną bądź warunkami skrajnego ubóstwa, często spowodowanymi przez ciężkie epizody wojenne, a w latach 2015 i 2016 przekroczyli wasze granice, zmierzając w zdecydowanej większości na północ i zachód Europy, znajdując u was cenne schronienie”.

Franciszek mówił, że solidarność zaoferowana wówczas potrzebującym pomocy “przynosi chlubę” Macedończykom. “Mówi ona także o duszy tego narodu, który doznając też niedostatków rozpoznaje w solidarności i dzieleniu się dobrami drogi wszelkiego autentycznego rozwoju” – wskazał.

Papież przywołał też postać urodzonej w Skopje świętej Matki Teresy z Kalkuty. “Chciałbym też w sposób szczególny oddać hołd jednej z waszych znamienitych współobywatelek, która pobudzona umiłowaniem Boga, uczyniła z miłości bliźniego najwyższe prawo swojego życia i wzbudziła podziw na całym świecie, rozpoczynając szczególny i radykalny sposób oddania się na służbę opuszczonym, odrzuconym, najbiedniejszym” – mówił. (PAP)

sw/ cyk/ kar/