ME na żużlu – tytuł dla Duńczyka Michalsena, Kacper Woryna na czwartym miejscu

0
580
Chorzów, 28.09.2019. Duńczyk Leon Madsen (kask czerwony), Niemiec Kai Huckenbeck (niebieski), Duńczyk Mikkel Michelsen (żółty) i Chorwacja Jurica Pavlic (biały) w jednym z biegów podczas żużlowych mistrzostw Europy w Chorzowie, 28 bm. (hb/dw) PAP/Hanna Bardo

Przed zawodami na Górnym Śląsku w klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy prowadził Rosjanin Grigorij Łaguta (34 pkt) przed dwoma zawodnikami z Danii: Nicki Pedersenem (33) i Michelsenem (30). Jednak pierwszy ze Skandynawów nie mógł pojawić się na starcie ze względu na kontuzję.

Dla Rosjanina – którego Chorzowie przywitano głośnymi gwizdami – zawody nie zaczęły się pomyślnie. W pierwszym swoim starcie (czwarty wyścig) źle wyszedł ze startu, a potem toczył zażartą walkę o chociaż jeden punkt z Woryną. Polski kapitan PGG ROW Rybnik był górą. Łaguta zaczął odrabiać straty od następnego wyścigu, w piątym, jak i 12. zdobył trzy punkty. W 14. biegu zmierzył się głównym kontrkandydatem do tytułu. Zawodnik z Rosji znowu wygrał, zaś Michalsen był drugi. Jednak w ostatnim występie w fazie zasadniczej Łaguta przyjechał na metę jako drugi i o awans do finału musiał walczyć w barażu.

Najlepsi w fazie zasadniczej, awansując bezpośrednio do finału okazali się Paweł Przedpełski i Michalsen, zdobywając odpowiednio 13 i 12 punktów. W biegu ostatniej szansy (tak zwany „Race off”) o dwa pozostałe miejsca wzięli udział oprócz Łaguty: Woryna, Leon Madsen i Antonio Lindbaeck.

Do finału awansowali Polak i Madsen. W nim najlepszy był Michelsen i w klasyfikacji generalnej zrównał się punktami z Rosjaninem. Musiał się odbyć bieg barażowy, w którym lepiej ze startu ruszył Łaguta, ale podczas drugiego okrążenie popełnił błąd, który kosztował go mistrzostwo Europy.

Odbył się też baraż o brązowy medal ME. W nim Woryna przegrał z Madsenem.(PAP)

autor: Rafał Czerkawski

rcz/ krys/