ME siatkarzy – Francuzi rywalem Polaków w meczu o brąz, Serbowie w finale

0
272
epa07875217 Serbia's players celebrate winning the EuroVolley Men 2019 semi final match against France at the Accorhotels Arena in Paris, France, 27 September 2019. EPA/YOAN VALAT Dostawca: PAP/EPA.

Zawodnicy z Francji i Serbii, mistrzowie Starego Kontynentu – odpowiednio – z 2015 i 2011 roku, stworzyli emocjonujące widowisko, które mogło zadowolić nawet wybrednych fanów siatkówki. Dwa pierwsze sety miały bardzo podobny przebieg – jeden z zespołów na samym początku wypracował kilkupunktowe prowadzenie, które utrzymał do końca. Do zwrotu akcji doszło w trzeciej odsłonie – “Trójkolorowi” prowadzili 11:7, ale pięć punktów z rzędu zdobył wówczas zespół z Bałkanów, a w dalszej części tej partii jeszcze powiększył przewagę. Kluczowe punkty zdobywał dzięki mocnej zagrywce i skutecznemu blokowi.

Kolejny set szybko zaczął układać się po myśli gospodarzy, którzy byli zdeterminowani, by doprowadzić do tie-breaka. Pierwszoplanową postacią w ich zespole był Earvin N’Gapeth, który wcześniej miał lepsze i gorsze momenty. Charyzmatyczny lider miejscowej ekipy, który opuścił początek mistrzostw z powodu urazu mięśniowego, w czwartej partii błyszczał nie tylko w ataku, ale i w polu serwisowym. W jego ślady zaś poszedł przyjmujący Jastrzębskiego Węgla Julien Lyneel.

“Trójkolorowi” nie poszli jednak za ciosem w decydującej odsłonie. Mieli bardzo duże problemy ze skończeniem akcji, a Serbowie byli bezlitośni w kontratakach. W efekcie zawodnicy z Bałkanów zaczęli od prowadzenia 5:0. Podopieczni Laurenta Tillie chwilowo zmniejszyli straty, ale ostatecznie wyraźnie przegrali tę partię.

Polakom drogę do wywalczenia tytułu zamknęła czwartkowa porażka ze Słoweńcami 1:3 w Lublanie.

Spotkanie o brąz rozpocznie się w sobotę o godz. 18. Finał odbędzie się dzień później o 17.30. (PAP)

an/ sab/