ME siatkarzy: Polacy przegrali w półfinale ze Słoweńcami 1:3 i zagrają o brąz

0
206
Lublana, Słowenia, 26.09.2019. Trener Polaków Vital Heynen (L) i Michał Kubiak (P) podczas półfinałowego meczu siatkarskich mistrzostw Europy, w Lublanie z reprezentacją Słowenii, 26 bm. (js) PAP/Maciej Kulczyński

Ich przeciwnika w meczu o brąz wyłoni piątkowe spotkanie w Paryżu Francuzów z Serbami.

Biało-czerwoni w drodze do półfinału stracili zaledwie seta, a pięć ostatnich meczów wygrali 3:0. Mieli jednak świadomość, że w półfinale czeka ich bardzo trudne zadanie. Na korzyść Słoweńców, którzy w ćwierćfinale wyeliminowali broniących tytułu Rosjan, przemawiał fakt, że od początku turnieju grają w Lublanie. W przypadku podopiecznych Vitala Heynena jest to zaś czwarte miasto i drugi kraj, w którym występują podczas tego turnieju.

Fakt, że odegrano tylko jedną zwrotkę polskiego hymnu, niektórzy uznali za element gry psychologicznej ze strony współgospodarzy turnieju, ale taka sama sytuacja miała miejsce podczas pierwszego meczu grupowego mistrzów świata.

Biało-czerwoni nie mogą przełamać klątwy Słoweńców w ME. Cztery lata temu przegrali z nimi w ćwierćfinale 2:3 (rywale wywalczyli wówczas srebrny medal), a w 2017 roku w barażu o “ósemkę”. Ta druga porażka była tym boleśniejsza, że impreza odbywała się w kraju.

Polacy nie powtórzą więc sukcesu sprzed 10 lat, gdy zostali mistrzami Europy. W dorobku mają też pięć srebrnych medali (1975, 1977, 1979, 1981 i 1983) i dwa brązowe (1967, 2011).

Zarówno sobotni mecz o brąz, jak i niedzielny finał odbędą się w Paryżu. (PAP)

an/ krys/