ME: wstrząs w kopalni Murcki-Staszic nie wynikał z bieżącej eksploatacji

0
445
Katowice, 02.07.2019. Minister energii Krzysztof Tchórzewski (C) podczas konferencji prasowej, po tym jak odwiedził poszkodowanych górników, 2 bm. w szpitalu Górnośląskiego Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ochojcu. Z prawej prezes PGG Tomasz Rogala. Trzej górnicy, pracujący przy drążeniu podziemnego chodnika w katowickiej kopalni Murcki-Staszic, zginęli dzień wcześniej w wyniku wstrząsu w tym zakładzie. Sześciu innych górników, którzy pracowali w rejonie wstrząsu, jest w szpitalach. (mr) PAP/Andrzej Grygiel

Jak relacjonował na briefingu minister, zajmujący się zdarzeniem eksperci ocenili, że “przyczyna tego wstrząsu i sytuacja, która miała tam miejsca, nie ma przyczyn związanych z pracą ludzi, którzy pracują teraz w kopalni”.

“Czyli przyczyny naturalne, może po jakichś dawnych robotach; nie dopatrujemy się ich w organizacji pracy czy po stronie działań czy jakichś zaniedbań pracowników” – zaznaczył Tchórzewski.

Podkreślił też, że akcję ratowniczą przeprowadzono prawidłowo. “Czas został maksymalnie wykorzystany: zarówno po stronie Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, jak i zespołów wewnętrznych kopalni, które na początku reagowały, jak i ze strony organizacji całego postępowania kryzysowego, wszystko zostało wykonane, jak należy” – zapewnił Tchórzewski

Minister rano spotkał się w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach z trzema górnikami rannymi w następstwie tąpnięcia. Jak ocenił, są oni “po poważnym przeżyciu”. “To sytuacja młodych ludzi, którzy znaleźli się nagle przed tym wyzwaniem, że spojrzeli w oczy śmierci. Natomiast są gotowi do powrotu do pracy. Choć wiadomo, że leczenie i rehabilitacja potrwają, szykują się do powrotu do pracy” – powiedział.

Minister Tchórzewski przekazał we wtorek wyrazy współczucia, zarówno własne, jak i w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, rodzinom zmarłych górników, a także wszystkim poszkodowanym. “Jeśli chodzi o zmarłych, jest deklaracja odpowiednich rent z tego tytułu, których premier ma prawo przyznawania” – dodał minister energii. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mab/ mark/