Memorandum o współpracy z USA w dziedzinie energii jądrowej

0
766
epa07643991 Polish President Andrzej Duda (B) and (L-R) US National Security Advisor John, Bolton, Acting US Secretary of Homeland Security Kevin McAleenan, US Secretary of Energy Rick Perry, US Secretary of State Mike Pompeo and US President Donald J. Trump during a luncheon in the cabinet room of the White House in Washington, DC, USA, 12 June 2019. Later in the day President Trump and President Duda will participate in a signing ceremony to increase military to military cooperation including the purchase of F-35 fighter jets and an increased US troop presence in Poland. EPA/SHAWN THEW / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Memorandum podpisano przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Jak poinformowała na twitterze polska ambasada w Waszyngtonie, dokument – (MoU – Memorandum of Understanding) to konkretny krok wprowadzający strategiczny dialog w dziedzinie energii między Polską a USA.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił w środę w Warszawie, że “jest spora wola Stanów Zjednoczonych, żeby współpracować z Polską w zakresie programu jądrowego”. “My w tej dziedzinie jesteśmy dosyć otwarci. Ja informowałem na spotkaniach ministrów energii o tym, że Polska poszukuje nie tylko technologii, ale i partnerów” – dodał Tchórzewski w kontekście polskiego programu energetyki jądrowej.

“Chcemy technologię wraz z partnerem, który by zechciał uczestniczyć do 49 proc. w takim przedsięwzięciu jądrowym, ale w przedsięwzięciu nie jednego bloku, tylko docelowym na 20 lat, w budowie od 6 do 9 bloków jądrowych” – poinformował Tchórzewski. “Te rozmowy dotyczą szerszego grona, ale największe zainteresowanie w tej sprawie jest ze strony Stanów Zjednoczonych” – dodał. Minister podkreślił, że “różnego rodzaju misje gospodarcze przyjeżdżają i sprawdzają, w jaki sposób to może być u nas realizowane”.(PAP)

wkr/ drag/