Merkel: integracja z Bałkanami Zachodnimi to strategiczny interes UE

0
446
Poznań, 05.07.2019. Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas konferencji prasowej szefów rządów Polski, Niemiec, Bułgarii i Macedonii Północnej w ramach Szczytu Bałkanów Zachodnich, 5 bm. w Poznaniu. (jk/pkus) PAP/Jakub Kaczmarczyk

Kanclerz Merkel podkreślała, że Polska – jako kraj, który od niedawna ma za sobą doświadczenia akcesyjne – jest wspaniałym doradcą dla państw Bałkanów Zachodnich. “Unia Europejska realizuje szeroko zakrojony proces tak, by nasi przyjaciele z Bałkanów Zachodnich mieli prostszą drogę do członkostwa w Unii Europejskiej, ale również po to, żeby rzeczywiście perspektywa europejska stała się realna” – dodała szefowa niemieckiego rządu.

Przekonywała, że wspieranie integracji Bałkanów Zachodnich z UE jest w interesie państw Unii. “Jeżeli przyjrzymy się mapie Europy, to państwa Bałkanów Zachodnich są częścią Europy – z punktu widzenia strategicznego rzeczywiście graniczą z państwami Unii Europejskiej, więc jest to strategiczny interes Unii Europejskiej” – oceniła Angela Merkel.

Przyznała, że proces ten napotyka “polityczne trudności”. “Mówiliśmy o nich, musimy je rozwiązywać, pracować nad tym, ale oczywiście dokonujemy postępu jeśli chodzi o interconnectivity, jeżeli przyjrzymy się projektom w tym zakresie, to wiemy z czasów zjednoczenia Niemiec, że trzeba budować infrastrukturę drogową, kolejową, mosty – wskazywała niemiecka kanclerz. “Tutaj jest postęp – może te kraje nie są jeszcze do końca zadowolone z tego, ale są znaczące sukcesy” – dodała. (PAP)

autorzy: Marta Rawicz, Aleksandra Rebelińska, Anna Jowsa, Rafał Pogrzebny

mkr/ reb/ ajw/ rgr/ mok/