Minister Adamczyk: naszym celem na najbliższe lata są drogi ekspresowe

0
3737
Kraków, 01.07.2019. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas briefingu prasowego PKP PLK, w związku z oddaniem do użytku estakad kolejowych w Krakowie, 1 bm. (mr) PAP/Jacek Bednarczyk

“W tym roku oddajemy ponad 460 kilometrów dróg ekspresowych. I to jest bardzo ważne, ponieważ docelowo dróg ekspresowych w Polsce ma być ok. 6 tys. kilometrów; 2 tys. 600 kilometrów jest już oddanych do użytkowania” – podkreślił szef resortu infrastruktury w TVP Info i dodał: “naszym celem na najbliższe lata są drogi ekspresowe i tych chcemy budować – i budujemy – jak najwięcej”.

Minister Adamczyk zapowiedział też, że w sierpniu tego roku ma być oddany do użytku odcinek autostrady A1 między lotniskiem Pyrzowice a Częstochową. “Te kilometry są w budowie” – mówił.

Przypomniał, że docelowo w naszym kraju ma powstać 2 tys. kilometrów autostrad. “Wybudowanych jest już 1600 kilometrów, w budowie jest ponad 300 kilometrów” – wskazał.

Dodał, że jeszcze w tym roku będzie ogłoszony przetarg na autostradę A2 do Siedlec, a na początku przyszłego roku na autostradę A2 do Białej Podlaskiej. “Zostaje nam do wybudowania odcinek 30-kilkukilometrowy do granicy z Białorusią” – mówił.

Wskazał też na realizowane odcinki między Częstochową a Łodzią. “Tym samym zamykamy ruszt komunikacyjny autostradowy” – powiedział. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/