Minister Jan Krzysztof Ardanowski zainaugurował w Kruszwicy kampanię cukrowniczą

0
150
Kruszwica (woj. kujawsko-pomorskie), 28.09.2019. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (C), dyrektor Cukrowni Kruszwica Lech Sobecki (2P) i senator Józef Łyczak (P) podczas rozpoczęcia kampanii cukrowniczej w Cukrowni Kruszwica, 28 bm. (mr) PAP/Tytus Żmijewski

Ardanowski uczestniczył w inauguracji kampanii cukrowniczej w Krajowej Spółce Cukrowej S.A., która odbyła się w oddziale “Cukrownia Kruszwica”.

“Musimy szukać sposobów, jak uratować produkcję buraków cukrowych w Europie. Chyba każdy widzi, jak potężną konkurencją jest cukier produkowany z trzciny. Produkcja cukru trzcinowego jest bez porównania tańsza, więc musimy mieć strategię uratowania produkcji cukru z buraków. Musi to być efektywny dział gospodarki, bo utrzymują się takie gałęzie, które są rentowne” – podkreślił minister Ardanowski.

Dodał, że plantatorzy i producenci cukru “jadą na tym samym wózku”. Ocenił, że od wspólnej strategii zależy, jak wszystkie te grupy “przetrwają”.

“Trzeba szukać uzasadnienia dla produkcji buraków – nie tylko na produkcję cukru. Trzeba analizować każdą możliwość. Bardzo ważne jest również to, żeby była taka polityka UE, która zmierza do utrzymania produkcji buraków na naszym kontynencie. W Europie zostało tylko kilku producentów, ale ja będę walczył o utrzymanie dopłat do tej produkcji, chociaż różne kraje mają różne interesy w tym zakresie” – wskazał Ardanowski.

Wyraził przekonanie, że jeżeli takie dopłaty zostałyby zlikwidowane, to będzie to oznaczało upadek tej gałęzi produkcji rolniczej. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ agz/