Ministerstwo Cyfryzacji: najpopularniejszą usługą e-administracji jest e-PIT

0
807
Przemyśl, 15.02.2019. Od piątku, 15 bm., na portalu podatkowym podatki.gov.pl można sprawdzić swoje roczne rozliczenie podatkowe, które po raz pierwszy przygotował za podatnika urząd skarbowy. Z powodu dużego zainteresowania system jest przeciążony, co powoduje problemy z jego działaniem. (sko/dd) PAP/Darek Delmanowicz

Jak podaje ministerstwo, zdecydowanie najpopularniejszą e-usługą jest możliwość składania przez internet deklaracji podatkowych (PIT). Z uruchomionej w tym roku przez Ministerstwo Finansów usługi Twój e-PIT skorzystało prawie 7 milionów Polaków. W sumie, w tym roku kilkanaście milionów osób online rozliczyło się z fiskusem.

“Popularność tego rodzaju usług potwierdzają nasze badania, które przeprowadziliśmy w ramach projektu +Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych+. Składanie online deklaracji podatkowych to najczęściej wykorzystywana usługa elektroniczna. Zna ją 83 proc. zbadanych przez nas internautów, natomiast korzystało z niej 53 proc. Niemal każdy (92 proc.) ocenia realizację tej usługi dobrze lub zdecydowanie dobrze” – informuje MC.

Drugą najczęściej znaną e-usługą jest złożenie wniosku Rodzina 500+. Tak wskazało 72 proc. naszych respondentów. Resort zaznacza, że od 1 lipca rodzice ponownie mogą z niej skorzystać, składając wniosek o 500+ na pierwsze dziecko.

Trzecie miejsce na podium w kategorii “najbardziej znana e-usługa” zajmuje przygotowany przez resort cyfryzacji wniosek online o dowód osobisty. Zadecydowało o tym 67 proc. internautów. Jak wynika z badań, usługą, z której mimo wysokiej znajomości (67 proc.), rzadko się korzysta (19 proc.) jest zakładanie działalności gospodarczej. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ je/