Morawiecki: drobne korekty w projekcie budżetu na 2020 r.

0
344
Warszawa, 24.09.2019. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji po posiedzeniu rządu, 24 bm. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt budżetu na 2020 rok. (sko) PAP/Wojciech Olkuśnik

Jak podkreślił szef rządu, Rada Ministrów we wtorek dokonywała “ostatnich szlifów”. “Dokonywaliśmy ostatnich korekt, tak żeby generalnie utrzymać i równowagę budżetową w budżecie państwa i niewielki deficyt w sektorze finansów publicznych, tak jak to wskazywaliśmy miesiąc temu, i żeby odpowiedzieć na wyzwania mikro- i makroekonomiczne” – oświadczył Morawiecki.

Jak dodał, zaproponowany w lutym pakiet propozycji, zwany “piątką Kaczyńskiego”, można uznać za klasyczny keynesowski impuls fiskalny, stosowany w momencie, w którym wiadomo, że wokół, w strefie euro, panują słabsze warunki gospodarcze.

“Budżet jest skrojony bardzo dobrze, na miarę, jest budżetem prorozwojowym, a zarazem jest budżetem, który w znacznym stopniu kontynuuje wiele programów, które zainicjowaliśmy” – stwierdził Morawiecki. Jak dodał, budżet przewiduje już obowiązujące zwolnienie z podatku PIT dla młodych ludzi do 26. roku życia, obniżenie stawki PIT. To wszystko będzie dobrze służyło polskiej gospodarce i polskiemu społeczeństwo – oświadczył Morawiecki.(PAP)

wkr/ pad/