Morawiecki: nasz zasadniczy cel – dobro Polaków, dobro pacjenta

0
2850
Opole, 28.09.2019. Od lewej: wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, europoseł Beata Szydło, premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Maksymowicz podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, 28 bm. w Opolu. Tematem konwencji jest służba zdrowia. (mr) PAP/Krzysztof Świderski

Premier podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość buduje nowy ład, nowy kontrakt społeczny, zgodnie z którym przedsiębiorczość i solidarność mogą się uzupełniać. “To jest kontrakt społeczny, w ramach którego i owoce wzrostu są sprawiedliwie dzielone i jednocześnie też kładziemy ogromny nacisk na rozwój, na przedsiębiorczość, ale także na te dziedziny życia publicznego, społecznego, które wymagają ogromnej uwagi, związane ze zmianami demograficznymi i po prostu z potrzebami społecznymi” – mówił szef rządu.

Według niego, jedną z takich najważniejszych dziedzin życia społecznego jest ochrona zdrowia. “I tutaj mamy na uwadze trzy podstawowe horyzonty: finansowy, ludzki – pacjenta, ale też lekarza, pielęgniarki, personelu medycznego; trzeci to sprzęt i modernizacja szpitali. Wszystkie te trzy horyzonty mają się zbiegać gdzieś na widnokręgu, po to, żeby zrealizować wspólny zasadniczy cel, a jest nim dobro Polaków – dobro pacjenta, wszystkich, którzy potrzebują pomocy służby zdrowia” – powiedział Morawiecki.

Mówiąc o kwestiach finansowych, szef rządu wskazywał, że w 2014 roku rządząca wówczas PO wydawała 73 mld złotych, podczas gdy w tym roku nakłady te wyniosą 103 mld złotych, a więc o 40 proc. więcej. W przyszłym roku ma to być – według niego – około 107-109 mld złotych, czyli o 50 proc. więcej niż miało to miejsce pięć, sześć lat temu. (PAP)

mkr/ mro/