Morawiecki: takie będą sukcesy piłki nożnej, jakie będzie szkolenie

0
1978
Książenice, 13.05.2019. Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Kompleksu Badawczo-Rozwojowego i Ośrodka Treningowo-Szkolnego ”Legia Training Center”., 13 bm. Ośrodek Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa w Książenicach (gm. Grodzisk Mazowiecki), ma powstać do czerwca 2020 r. i będzie najnowocześniejszym ośrodkiem szkoleniowo-treningowym w Polsce z 6 boiskami (5 z nawierzchnią naturalną i jedno ze sztuczną nawierzchnią – przykryte halą pneumatyczną na okres jesienno-zimowy) .(js) PAP/Leszek Szymański

„Takie będą sukcesy piłki nożnej, jakie będzie szkolenie. Również w innych dziedzinach trzeba rozpocząć nową erę szkolenia zawodników” – powiedział premier Morawiecki.

Budowa ośrodka ruszyła w kwietniu, a zakończenie planowane jest na czerwiec 2020.

„W końcu stawiamy na oddolną pracę, która na pewno przyniesie efekty. Dla nas wzorem jest Ajax Amsterdam, który teraz święci sukcesy bazując na swoich wychowankach” – przyznał Morawiecki.

Ośrodek będzie współpracował z innymi klubami ekstraklasy: Pogonią Szczecin, Jagiellonią Białystok i Cracovią.

„To nie jest tylko projekt dla Legii Warszawa. Ten projekt symbolizuje kierunek, w którym powinna rozwijać się polska piłka. Trzeba myśleć ponad podziałami i strategicznie, aby wejść na nowy poziom rywalizacji. Mam nadzieję, że wkrótce cała Polska będzie dumna z tego miejsca” – powiedział prezes Legii Dariusz Mioduski.

Legia Training Center będzie najnowocześniejszym ośrodkiem szkoleniowo-treningowym w Polsce, z sześcioma boiskami (pięć z nawierzchnią naturalną i jedno ze sztuczną, przykryte halą pneumatyczną w okresie jesienno-zimowym). Do tego dochodzi zaplecze medyczne, siłownie i inne powierzchnie treningowe, 24 pokoje do dyspozycji piłkarzy pierwszego zespołu, 30 pokoi w bursie dla zawodników w wieku 13-18 lat oraz sale lekcyjne i konferencyjne.

Wartość inwestycji to ponad 80 mln złotych. Klub otrzymał 11 mln złotych dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz 1,2 mln z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Kredytowanie zapewnił natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego. (PAP)

mach/ krys/