Mozambik: co najmniej trzy osoby zginęły w wyniku ataku cyklonu Kenneth

0
76
epa07527793 A handout photo made available by the NASA shows a Terra/MODIS satellite image of cyclone Kenneth as it approaches Mozambique, 25 April 2019. Cyclone Kenneth is expected to make landfall in eastern Africa on 25 April evening. EPA/NASA WORLDVIEW / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Kenneth to drugi w ostatnich sześciu tygodniach cyklon, który dewastuje Mozambik. Ma kategorię czwartą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, a obfite opady deszczu w najbliższych 10 dniach, jak przewidują meteorolodzy, mogą być w skutkach groźniejsze niż w przypadku cyklonu Idai, który w zeszłym miesiącu zabił 600 osób, a tysiące zmusił do opuszczenia domostw.

Kenneth uderzył w wybrzeże Mozambiku w noc z czwartku na piątek, a agencje piszą, że co najmniej od 60 lat nie było tam tak gwałtownego sztormu. W mieście Pemba drzewo zabiło kobietę, a w dystrykcie Macomia w prowincji Cabo Delgado wiele domów zostało doszczętnie zniszczonych. W nadbrzeżnej miejscowości Palma zatonęły cztery kutry, a na zamieszkanej przez 7 tys. osób wyspie Ibo 90 proc. ludności zostało pozbawionych dachu nad głową. Według AP zginęły tam dwie osoby.

Mieszkańcy zniszczonych terenów przypominają, że 24 godziny przed uderzeniem cyklonu służby pogodowe wydały ostrzeżenia. “Nikt tu nie wiedział, czym jest cyklon, więc alarm został zlekceważony. A teraz wiele osób nie ma domów i szuka schronienia u mnie” – cytuje AP słowa Jorge Salzera, właściciela hotelu na wyspie Ido, gdzie cyklon odciął elektryczność i przewrócił wieżę z nadajnikiem telefonii komórkowej.

ONZ przypomina, że Mozambik to jeden z najbiedniejszych krajów świata, a skutki cyklonu mogą wymagać w tym kraju nowych operacji pomocy humanitarnej. (PAP)

zm/ kar/

Dodaj komentarz