MRPiPS: szacowana stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,1 proc.

0
425
Warszawa, 16.04.2019. Tabliczka informacyjna Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społeczneji w Warszawie, 16 bm. (tg/dw) PAP/Tomasz Gzell

“Bardzo nas cieszy, że w rejestrach urzędów pracy figuruje coraz mniej osób bezrobotnych. Powodem do radości jest również to, że tegoroczny spadek liczby bezrobotnych we wrześniu był silniejszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To znak, że rynek pracy wciąż pozostaje w dobrej kondycji” – oceniła szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.

Podkreśliła, że od 1990 roku nigdy poziom bezrobotnych we wrześniu nie był tak niski. “Mówimy więc o najniższym poziomie bezrobocia od niemal trzech dekad. Stopa bezrobocia na poziomie 5,1 proc. to już naprawdę granica tzw. bezrobocia naturalnego” – zaznaczyła.

Szefowa MRPiPS wskazała, że wrzesień na rynku pracy okazał się bardzo dobrym miesiącem. “Nadal utrzymywała się spadkowa tendencja w liczbie bezrobotnych, wzrosła liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy, a w żadnym województwie nie odnotowano wzrostu stopy bezrobocia. Do tego urzędy pracy informują o realizacji nowych inwestycji, dzięki którym powstają nowe miejsca pracy. To bardzo dobra wiadomość” – oceniła Borys-Szopa.

Ze wstępnych danych resortu wynika, że liczba bezrobotnych w końcu września 2019 roku wyniosła 852,4 tys. osób i w porównaniu do końca sierpnia 2019 roku spadła o 13,1 tys. osób (o 1,5 proc.).

Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (wrzesień 2018 – sierpień 2018) odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 11,2 tys. osób (o 1,2 proc.). Zatem spadek odnotowany w bieżącym roku był silniejszy.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ krap/