NBP: w tym roku zasoby banku centralnego wzrosły o 100 ton złota, do 228,6 ton

0
1507
Warszawa, 17.03.2016. 12,5 kg sztaby złota najczystszej próby z rezerw dewizowych NBP, tzw. „złoto dewizowe”. Ponad 100 ton złota znajduje się w rezerwach dewizowych NBP. Zdecydowana większość przechowywana jest w banku w Anglii w Londynie. Kilka ton złota przechowywanych jest w NBP w Warszawie. (ls/mgut) PAP/Leszek Szymański

Narodowy Bank Polski poinformował w piątek, że “zrealizował strategiczne decyzje Zarządu NBP o znacznym zwiększeniu zasobów złota w rezerwach dewizowych”. “W latach 2018-2019 zasoby złota NBP zostały zwiększone o 125,7 ton i obecnie wynoszą 228,6 ton” – czytamy w komunikacie banku. Dodano, że blisko połowa polskiego złota zostanie sprowadzona do kraju i będzie przechowywana w skarbcach NBP.

“W roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego, jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju, udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju. Realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa” – powiedział, cytowany w komunikacie, prof. Adam Glapiński, prezes NBP.

Jak zaznaczył bank centralny, w tym roku zasoby NBP zasiliło 100 ton złota. “25,7 ton złota NBP kupił w roku 2018. Dzięki zakupom zrealizowanym w ostatnich 12 miesiącach, za kadencji prof. Adama Glapińskiego, NBP przesunął się z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu” – czytamy.

NBP podkreślił, że złoto jest „najbardziej rezerwowym” z aktywów rezerwowych: dywersyfikuje ryzyko geopolityczne i stanowi swoistą kotwicę zaufania, szczególnie w czasach napięć i kryzysów. (PAP)

aop/ amac/