Nepal: co najmniej 45 ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi

0
1284
epa07712356 People watch the flooded Bagmati river following torrential rains in Kathmandu, Nepal, 12 July 2019. Meteorologists warned of heavy monsoon rains in Nepal that put several parts of the country at risk of floods and landslides. EPA/NARENDRA SHRESTHA Dostawca: PAP/EPA.

Zaginieni albo zostali porwani przez rwące rzeki, albo zostali zasypani przez lawiny błotne – podaje nepalskie centrum ds. operacji nadzwyczajnych.

Poprzedni bilans mówił o ponad 20 zabitych; kolejne przypadki śmiertelne odnotowano na granicy z Indiami. W sumie 28 osób jest leczonych w związku z odniesionymi obrażeniami. Ponad tysiąc osób udało się uratować z zalanych terenów. W wyniku powodzi swoje domy musiało opuścić ponad 10 tysięcy ludzi.

Według centrum dziewięć głównych dróg w Nepalu znalazło się pod wodą lub zwałami błota; podejmowane są działania, żeby oczyścić teren i wznowić normalny ruch. Zablokowana jest m.in. Droga Wschód-Zachód, która łączy południowe dystrykty kraju. Pozostałe drogi są oczyszczane przez wojsko i policję; w akcji bierze udział tysiące funkcjonariuszy. Zła pogoda wciąż nie pozwala natomiast poderwać śmigłowców ratunkowych. Trwają również prace nad naprawą powalonych przez burzę wież komunikacyjnych w celu przywrócenia linii telefonicznych.

Coroczne monsunowe deszcze, które zazwyczaj rozpoczynają się w czerwcu i trwają do października, powodują liczne straty w 30-milionowym Nepalu.

Powodzie i lawiny błotne spowodowały spustoszenie również w innych rejonach Azji Południowej. Władze północno-wschodnich rejonów Indii podały, że żywioł spowodował śmierć co najmniej 12 osób, a ponad milion ludzi jest poszkodowanych. (PAP)

cyk/