Niemcy: Merkel wyklucza współpracę z partiami prawicowymi

0
123
epa07536326 German Chancellor Angela Merkel prior to the 'Western Balkans Conference' at the chancellery in Berlin, Germany, 29 April 2019. German Chancellor Angela Merkel and French President Emmanuel Macron are hosting a meeting of European Union officials and Western Balkan leaders to restart talks between Serbia and Kosovo EPA/HAYOUNG JEON Dostawca: PAP/EPA.

“W żadnym razie nie będzie współpracy z partiami prawicowymi po wyborach (europejskich – PAP) – powiedziała Angela Merkel w czwartek podczas konferencji prasowej w stolicy Nigru, Niamej odpowiadając na pytanie zadane przez jednego z dziennikarzy.

Była to odpowiedź na postulaty szefa węgierskiego rządu Viktora Orbana, który przed czwartkowym spotkaniem z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim zachęcał Europejską Partię Ludową do współdziałania z partiami prawicowymi. Fidesz Orbana i Liga Salviniego należą co prawda do różnych frakcji w Parlamencie Europejskim, ale obaj politycy podkreślają, że mają wspólne stanowisko m.in. w kwestii migracji i podziału kompetencji między państwami narodowymi a Brukselą.

W drugiej połowie marca zgromadzenie polityczne Europejskiej Partii Ludowej zdecydowało o zawieszeniu Fideszu w prawach członka. Węgierska partia nie ma obecnie prawa brać udziału w spotkaniach EPL, prawa do głosowania ani proponowania kandydatów na stanowiska w tej frakcji. Różnice zdań między partią Orbana a pozostałymi członkami frakcji nawarstwiały się od wielu lat. Bezpośrednim pretekstem zawieszenia, była kampania plakatowa węgierskiego ugrupowania, na której szef KE Jean-Claude Juncker był przedstawiany wraz z amerykańskim finansistą George’em Sorosem jako szwarccharakter zamierzający sprowadzić do Europy miliony imigrantów.

W środę szefowa CDU – która wraz z Fideszem należy do EPL – Annegret Kramp-Karrenbauer zagroziła Orbanowi ostatecznym wykluczeniem z frakcji.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ bjn/

Dodaj komentarz