Niepełnosprawni i ich opiekunowie przed KPRM: walczymy o 500 zł bez kryterium

0
252
Warszawa, 25.09.2019. Protest osób niepełnosprawnych przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. protestujący chcą zniesienia kryterium dochodowego dla dodatku 500 zł. (sko) PAP/Rafał Guz

“500 zł bez kryterium” skandowali protestujący przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów niepełnosprawni i ich opiekunowie. Do Warszawy przyjechało kilkadziesiąt osób z całej Polski.

“Walczymy w obronie dzieci chorych, niewidomych, z zespołem Downa, które nie będą się prosiły, nie przyjadą tutaj, bo nie mają jak tego zrobić. My robimy to za nich” – powiedziała Hartwich.

Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie krytykowały zasady przyznawania 500 plus dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami.

“Nie może być tak, że bezwarunkowo w Polsce 500 złotych otrzymuje każdy rodzic dziecka, a rodzice dzieci niepełnosprawnych nie”(…) “Dlaczego naszego państwa nie stać na to, żeby bezwarunkowo, niepełnosprawnej osobie zależnej dołożyć 500 zł do renty socjalnej?” – powiedziała.

“Nie dość, że te osoby wymagają opiekuna, to są ciągane teraz po komisjach ZUS, tak naprawdę odbiera im się godność” – dodała.

“Jestem tu dziś, bo walczę o przyszłość mojego niepełnosprawnego, dorosłego już syna, który jest na wózku. My żądaliśmy dodatku do renty socjalnej w kwocie 500 zł, żeby był przyznawany bez żadnego kryterium” – powiedziała matka niepełnosprawnego z Olsztyna.

Rodzice niepełnosprawnych i ich opiekunowie obawiają się, że dodatek ulegnie zmniejszeniu, gdy renta socjalna będzie rewaloryzowana. (PAP)

Autorka: Monika Witkowska

mowi/ mhr/