Niepokojące działania Korei Północnej. Ujawniły je zdjęcia satelitarne

0
343

Wykonanie niedawno zdjęcia satelitarne znajdującego się na przedmieściach Pjongjangu ośrodka badawczego Sanumdong pokazały wzmożoną aktywność na tym terenie. Jak podaje BBC News, zdaniem ekspertów oznacza to, że Korea Połnocna może przygotowywać się do wystrzelenia rakiety bądź satelity.

Brytyjska telewizja podkreśla, że właśnie w Sanumdong reżim Kim Dzong Una kumuluje większość swojego arsenału pocisków balistycznych i rakiet. Wiadomość o zintensyfikowanych działaniach w ośrodku położonym niedaleko stolicy Korei pojawiła się kilka dni po doniesieniach, jakoby prowadzona była odbudowa poligonu rakietowego Sohae. Prace nad jego likwidacją rozpoczęły się w zeszłym roku, ale przerwano je, gdy rozmowy między Koreą Północną i USA stanęły w martwym punkcie.

Co właściwie widać na zdjęciach z Sanumdong? Opublikowane przez amerykańską rozgłośnię NPR obrazy z satelity pokazały zwiększoną aktywność w pobliżu ośrodka. Przy głównej hali pojawiło się wiele dużych pojazdów. Podobne działania notowane były w przeszłości przed testami rakietowymi.

Analitycy zakładają jednak, że może chodzić raczej o wystrzelenie satelity niż pocisku balistycznego. Korespondentka BBC w Seulu Laura Bicker zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię – Kim Dzon Un może w ten sposób testować Stany Zjednoczone po fiasku szczytu w Wietnamie. Północnokoreański lider miałby liczyć na lepszą ofertę ze strony Donalda Trumpa, jeśli ten chciałby uniknąć przeprowadzenia przez Koreę Płn. kolejnego testu rakietowego.

Działania reżimu rzeczywiście nie umknęły uwadze prezydenta USA. – Byłbym negatywnie zaskoczony, gdyby zrobili coś nie po naszej myśli. No ale zobaczymy. Byłbym bardzo rozczarowany, gdybym zobaczył, że wrócili do testów – skomentował Donald Trump.

/ Źródło: BBC

Dodaj komentarz