NIZP-PZH: już 808 przypadków odry w Polsce w tym roku

0
85
Szczecin, 16.01.2019. Szpital MSWiA przy ulicy Jagiellońskiej w Szczecinie został zamknięty do odwołania, 16 bm. Placówka została zamknięta z powodu ogniska odry, które wybuchło w placówce. Zamknięta jest rejestracja nowych pacjentów w Izbie Przyjęć. (sko) PAP/Marcin Bielecki

W całym 2018 r. w Polsce zarejestrowano – według danych NIZP-PZH – 339 przypadków odry, w 2017 r. – 63.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm. W pierwszym kwartale tego roku ze 170 krajów nadeszły zgłoszenia łącznie około 112 tys. przypadków odry. W pierwszym kwartale zeszłego roku było ich 28 tys.

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed chorobą. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ pat/