Od 1 lipca rodzice złożyli już ponad 1,5 mln wniosków o 500 plus

0
1300
Warszawa, 16.04.2019. Konferencja prasowa dotycząca Programu Rodzina 500+, 16 bm. na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. (ls/doro) PAP/Leszek Szymański

Program “Rodzina 500 plus” w nowej odsłonie zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Wnioski o wypłatę środków można składać online od 1 lipca. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

Jak podkreśliła minister Borys-Szopa, Polacy chętnie składają wnioski o świadczenie za pośrednictwem internetu. “Pierwsze wnioski zaczęły spływać tuż po północy 1 lipca. Do piątku do południa rodzice złożyli już ponad 1,5 mln wniosków o świadczenie wychowawcze” – poinformowała.

Szefowa MRPiPS zapewniła, że proces składania wniosków, zarówno poprzez kanały bankowości elektronicznej, platformę usług elektronicznych ZUS, jak i portal Emp@tia, przebiega sprawnie i bez większych problemów.

“W tym roku złożenie wniosku jest naprawdę proste, nie ma konieczności dokumentowania dochodów, nie trzeba czekać na decyzję – po przyznaniu świadczenia otrzymujemy pocztą elektroniczną informację. I tyle. Pozostaje czekać na przelew” – wskazała Borys-Szopa.

“Tych, którzy jeszcze wniosku nie złożyli, gorąco zachęcam, by składali wniosek online. To zaledwie kilka chwil, a im szybciej to zrobicie, drodzy rodzice, tym szybciej pieniądze trafią na wasze konta” – dodała minister rodziny.

Złożenie wniosku w okresie lipiec-wrzesień gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Po tym terminie świadczenie będzie przyznawane i wypłacane z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku. (PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/