Odsłonięciem okrągłego stołu rozpoczęto Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku

0
2187
Gdańsk, 01.06.2019. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (L), przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak (2L) oraz polityk i działacz związkowy Jerzy Borowczak (P) oficjalnie odsłaniają Okrągły Stół przy Europejskim Centrum Solidarności, podczas rozpoczętych obchodów Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku, 1 bm. Obchody upamiętniają wybory 4 czerwca 1989 r. (aw/kf) PAP/Adam Warżawa

Wstęgi rozwiązali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski oraz prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski.

„Kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie, ale też wiem, że jest wśród was wielu przybyszy z różnych części Polski. Witam was serdecznie w Gdańsku, na Święcie Wolności i Solidarności. Inaugurujemy nasze obchody” – powiedziała Dulkiewicz rozwiązując wstęgę z napisem „’89 – 2019 Gdańsk”, która symbolicznie zagradzała wejście w wewnętrzną przestrzeń dużego okrągłego stołu, który – z okazji obchodów, stanął przy ECS.

Liczący ok. 15 m średnicy, mogący pomieścić około stu osób, stół został zaprojektowany i zbudowanym specjalnie na gdańskie święto. W ramach obchodów zaplanowano przy nim, liczne warsztaty, debaty i spotkania. „Okrągły stół, biało-czerwony okrągły stół, to miejsce, przy którym już teraz wiele osób siedzi i rozmawia i o to nam chodziło” – powiedziała dziennikarzom Dulkiewicz.

Prezydent Gdańska nawiązała też do planowanej na 3 czerwca wizyty w Gdańsku premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (wizyta ma mieć miejsce w sąsiadującej z ECS Sali BHP). Dulkiewicz powiedziała dziennikarzom, że cieszy się z tej wizyty. „Myślę, że tych kilka metrów do tego stołu też podejdą, Ja będę do tego zapraszać” – powiedziała.

Dulkiewicz przeszła też do strefy społecznej urządzonej w kilkunastu namiotach ustawionych na terenie sąsiadującym z ECS. Strefa będzie działać do 4 czerwca. Prezentuje się w niej ponad 200 organizacji pozarządowych z całego kraju.(PAP)

aks/ pat/