Odsłonięto kamień węgielny pod budowę pomnika Jana Olszewskiego

0
2242
Warszawa, 04.06.2019. Premier Mateusz Morawiecki (C) i poseł PiS Antoni Macierewicz (L) podczas uroczystości odsłonięcia kamienia węgielnego pod pomnik premiera Jana Olszewskiego, 4 bm. przed KPRM w Warszawie. (mr) PAP/Jakub Kamiński

Premier Mateusz Morawiecki obiecał podczas uroczystości nie odstąpić od ideałów, które Olszewski starał się zaszczepiać w Polakach.

Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992; był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł 7 lutego w wieku 88 lat.

B.szef MON Antoni Macierewicz, przewodniczący komitetu honorowego budowy pomnika Jana Olszewskiego, wyraził nadzieję, że pomnik przed KPRM stanie najpóźniej za rok.

Premier Morawiecki podkreślił, że Jan Olszewski “rzucił wyzwanie ówczesnej naszej bardzo pokręconej, zagmatwanej wolności, która była dalece niepełna, była wolnością bez godności dla bardzo wielu Polaków, była wolnością częściową”. Dodał, że Olszewski “przeciwstawiał się takim pomysłom jak +NATO bis+, +EWG bis+, czy pozostawieniu wojska radzieckiego jako enklawy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

“Dziś, po 27 latach od jego rządów, uważamy za oczywiste, że należymy do NATO i UE, ale wtedy nie było to oczywiste. Tę drogę ku strukturom europejskim i transatlantyckim wyznaczył śp. premier Jan Olszewski. I żył tą nadzieja później, że będą kolejne rządy, większości parlamentarne, które podejmą się tego dzieła naprawy tak gwałtownie przerwanej w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r.” – mówił Morawiecki. “Tamte jego pragnienia budowy silnej Polski, solidarnej, sprawiedliwej, my dzisiaj podejmujemy” – dodał. (PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ par/