Papież: jako chrześcijanie nie możemy być obojętni na dramat ubóstwa i migracji

0
262
epa07879075 Pope Francis presides the Mass for the 105th World Day of Migrants and Refugees in Saint Peter's square, Vatican City, 29 September 2019. EPA/GIUSEPPE LAMI Dostawca: PAP/EPA.

W wygłoszonej na placu Świętego Piotra homilii papież przypomniał o losie osób pozbawionych praw, wykluczonych, usuwanych na margines, odrzuconych, dodając, że Bóg żąda, aby zwracać na nie szczególną uwagę.

Jak wyjaśnił, ta pełna miłości troska jest “obowiązkiem moralnym” tych, którzy chcą należeć do Ludu Bożego.

Franciszek przywołał słowa ze swego orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy: “Chodzi nie tylko o migrantów”. “Chodzi nie tylko o cudzoziemców, ale o wszystkich mieszkańców peryferii egzystencjalnych, którzy wraz z migrantami i uchodźcami są ofiarami kultury odrzucenia. Pan żąda od nas, byśmy realizowali wobec nich miłość; żąda od nas odnowienia ich człowieczeństwa wraz z naszym, nikogo nie wykluczając, nikogo nie pozostawiając na zewnątrz” – tłumaczył.

Papież zaznaczył, że potrzebne jest nie tylko miłosierdzie, ale także zastanowienie się nad “niesprawiedliwościami, które rodzą wykluczenie, a zwłaszcza nad przywilejami nielicznych, którzy wyrządzają szkodę wielu osobom po to, by je utrzymać”. (PAP)

sw/ cyk/ amac/