Papież: obecnie panuje tendencja, by obrażać się nawzajem

0
174
epa07554310 Pope Francis speaks to reporters during the return flight from Skopje to Rome, 07 May 2019. The Pope ended his three-days apostolic journey in Bulgaria and Republic of North Macedonia. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI / POOL Dostawca: PAP/EPA.

“Dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni do obrażania się; polityk obraża drugiego, także rodziny się obrażają między sobą. Śmiem powiedzieć, że panuje kultura obrażania się; ale to obrażanie to broń w ręku; podobnie, jak obmawianie innych, kalumnie, zniesławianie” – podkreślił papież na pokładzie samolotu.

Takim zachowaniom przeciwstawił postawę zakonnic opiekujących się ubogimi, które spotkał w Domu Pamięci świętej Matki Teresy w Macedonii Północnej.

“Uderzyło mnie to, że siostry te patrzyły na każdą osobę, jakby to był Jezus” – dodał. Jak stwierdził Franciszek, odczuł, że Kościół jest “matką”.

“To jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakiej można doświadczyć” i “ja to dzisiaj poczułem” – mówił papież.

Pytany o to, skąd bierze siłę, odparł: “Przede wszystkim chcę powiedzieć, że nie chodzę do czarownicy. Nie wiem, skąd, to dar Pana”.

Papież zapewnił, że nie męczy się w czasie podróży. Zmęczony, jak stwierdził, jest dopiero potem.

“Proszę Boga o to, bym był mu wierny, by służyć mu w pracy, jaką są podróże, aby nie była to turystyka. Proszę o to. Ale poza tym nie pracuję tak dużo” – wyjaśnił Franciszek. (PAP)

sw/ sp/