Papież w Bułgarii: świat migrantów i uchodźców jak krzyż ludzkości

0
159
epa07550346 Pope Francis during a private visit at 'Vrazhdebna' Refugee Camp in Sofia, Bulgaria, 06 May 2019. Pope Francis is visiting Bulgaria and North Macedonia from 05 to 07 May; his 29th Apostolic Journey abroad. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA.

W ośrodku mieszczącym się w dawnej szkole w dzielnicy Wrażdebna przebywa około 50 osób, które czekają na uregulowanie swojego statusu. Centrum prowadzi Caritas. Działający tam dziecięcy chór wystąpił przed papieżem, a Franciszek otrzymał w darze wykonane przez najmłodszych rysunki.

“Dziękuję za waszą dobroć, życzę wszystkiego najlepszego wam i waszym współobywatelom, którzy pozostali w ojczyźnie” – zwrócił się papież do uchodźców w czasie swej prywatnej wizyty.

Podziękował mieszkańcom ośrodka za gościnność oraz za pieśni, które – jak to ujął – niosą radość w ich trudnej drodze.

“Wasza droga nie jest łatwa, ona jest pełna bólu. Musieliście opuścić ojczyznę i szukać nowej. Lecz zawsze pozostaje nadzieja. Świat jest pełen migrantów, ludzi, którzy szukają nowego miejsca do życia, a ich droga jest krzyżem” – powiedział.

W swoim niedzielnym przemówieniu podczas ceremonii powitania w Sofii papież wezwał bułgarskie władze, aby nie zamykały oczu i serc na migrantów. Franciszek nazwał Bułgarię “miejscem spotkania między wieloma kulturami i cywilizacjami, mostem między Europą Wschodnią a Południową, otwartą bramą na Bliski Wschód”. “Tutaj różnorodność (…) jest postrzegana jako szansa, bogactwo, a nie powód do konfliktu” – dodał.

W Bułgarii, gdzie jeszcze trzy, cztery lata temu przebywało kilka tysięcy migrantów, obecnie jest ich kilkuset.

We wszystkich ośrodkach w kraju, obliczonych na 7 tys. osób, znajduje się ich około 350. Według bułgarskich władz presja migracyjna na granicy z Turcją, gdzie zbudowano ogrodzenie ochronne, jest praktycznie zerowa. (PAP)

man/ sw/ cyk/ az/ ap/