Paweł Kukiz wzywa do debaty liderów ogólnopolskich komitetów wyborczych do PE

0
61
Warszawa, 28.04.2019. Przewodniczący Kukiz'15 Paweł Kukiz przemawia podczas konwencji wyborczej, 28 bm. w Warszawie wraz europejskimi sojusznikami ugrupowania m.in. włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd i chorwackim Żywego Muru. Na konwencji m.in. omawiano główne zagadnienia tzw. Manifestu Europejskiego, który jest zbiorem wspólnych postulatów ugrupowań antysystemowych. (pkus) PAP/Paweł Supernak

Kukiz podkreślał na czwartkowej konferencji prasowej, że wybory do PE są już za dwa tygodnie, tymczasem tocząca się w Polsce obecnie dyskusja polityczna skierowana jest “na relacje państwo-Kościół, na obrazę uczuć religijnych”, a generalnie ukierunkowana jest na jesienne wybory parlamentarne.

“Według mnie jest to sytuacja skandaliczna, ponieważ przede wszystkim powinniśmy prowadzić dyskurs na tematy związane z Unią Europejską, z pozycją i rolą Polski w Unii Europejskiej” – podkreślił Kukiz.

Kukiz chciałby, aby liderzy podczas debaty porozmawiali o dziewięciu zagadnieniach w tym m.in. o tym: “Czy chcemy europejskiego superpaństwa, czy Europy Ojczyzn?”, “Czy chcemy Europy dwóch prędkości, czy Europy równych państw i równych szans?”, “Czy UE jest wystarczająco demokratyczna, czy obciążona jest poważnym deficytem demokracji?”, “Czy wspólna waluta służy Europie, czy jest raczej zagrożeniem dla zasady solidarności europejskiej?” i “Czy dotychczasowa polityka imigracyjna służy Europie czy jej szkodzi?”.

W swym piśmie Kukiz podkreślił, że zaproponowane przez niego tematy do debaty to “są wszystko poważne, strategiczne dla Polski i Europy kwestie”. “Oczekuję, że ze względu na szacunek do obywateli staniemy wszyscy do ogólnopolskiej debaty. Odwagi!” – zaapelował Kukiz do liderów pozostałych pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych.(PAP)

mok/ eaw/