Płock: minister Szumowski w “Miasteczku Zdrowia” namawiał do profilaktyki

0
5171
Płock, 06.10.2019. Minister zdrowia Łukasz Szumowski (P) oraz radna PiS Wioletta Kulpa (L), 6 bm. w Płocku podczas wizyty w "Miasteczu Zdrowia". (aldg) PAP/Piotr Augustyniak

W “Miasteczku Zdrowia”, gdzie od soboty mieszkańcy Płocka i okolicznych powiatów mogą bezpłatnie wykonywać specjalistyczne badania medyczne, minister Szumowski spotkał się m.in. z osobami po transplantacjach oraz podpisał świadectwo woli, czyli zgodę na pobranie po śmierci tkanek i narządów do przeszczepu.

“Przeszczepy, to jest szansa dla kogoś, żeby żył, szansa, dla kogoś, żeby mógł być w pełni sprawny, w pełni zdrowy, w pełni korzystać z życia” – podkreślił szef resortu zdrowia. Zwrócił uwagę, iż często dar umożliwiający przeszczep organów pochodzi od osoby zdrowej, “ale są też takie trudne dary, jak dar od bliskiej osoby zmarłej, gdzie wiemy, że mamy szansę, dzięki temu, że ktoś z naszych bliskich zmarł, podarować innym życie i zdrowie”.

“Myślę, że to jest postawa najwyższego szacunku dla człowieka, najwyższej szlachetności” – oświadczył Szumowski.

O płockim “Miasteczku Zdrowia” powiedział, że wydarzenie to inicjuje program badań i konsultacji medycznych, w ramach którego porozumienie podpisały Centrum Onkologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc i PKN Orlen. Przypomniał, iż program ten, nad którym objął patronat, obejmować ma mieszkańców Płocka, a także powiaty płocki, sierpecki i gostyniński.

“To po to, żeby po pierwsze zbadać populacje pacjentów, mieszkańców tej ziemi, a po drugie zaproponować, jeżeli trzeba będzie, i terapię, i profilaktykę, a także szybką ścieżkę dostępu do najlepszej specjalistyki, do najlepszej wiedzy.” – powiedział Szumowski.

Jak ocenił minister zdrowia, “profilaktyka jest niezwykle ważna, bo naprawdę i lepiej, i zdrowiej, i taniej jest zapobiegać niż leczyć”. (PAP)

mb/ aj/