PO kieruje do CBA wniosek o sprawdzenie pochodzenia majątku szefa NIK M. Banasia

0
1808
Toruń, 30.03.2019. Wiceminister finansów Marian Banaś podczas sympozjum naukowego "Przedsiębiorstwa w Polsce. Teraźniejszość i przyszłość", zorganizowanego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, 30 bm. (cat) PAP/Tytus Żmijewski

Poseł PO Cezary Tomczyk podkreślał na wtorkowej konferencji prasowej, że CBA to instytucja, która powinna “patrzeć władzy na ręce”. “Dzisiaj jest dokładnie odwrotnie – to władza patrzy na ręce CBA. CBA jako bezwolna instytucja nie wyjaśnia dzisiaj największych afer w państwie” – ocenił polityk Platformy.

Dlatego też politycy Platformy postanowili wystąpić do CBA z wnioskiem w sprawie majątku szefa NIK. “Centralne Biuro Antykorupcyjne musi sprawdzić pochodzenie tego majątku, bo to budzi wielkie wątpliwości. Polacy nie chcą żyć w państwie mafijnym, Polacy nie chcą żyć w kraju, w którym wszystko zależy od jednego człowieka. Polacy nie chcą żyć w kraju, gdzie nie ma jasnych procedur, gdzie są równi i równiejsi, gdzie są ludzie nietykalni” – mówił poseł PO.

“Superwizjer” TVN24 poinformował w sobotę, że były minister finansów i nowy szef NIK Marian Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę położoną w krakowskiej dzielnicy Podgórze. “Superwizjer” podał, że w kamienicy mieści się niewielki pensjonat, który oferuje gościom pokoje na godziny.

Banaś w oświadczeniu przesłanym PAP zaznaczył, że nie zarządzał pokazanym w materiale “Superwizjera” hotelem, a obecnie nie jest właścicielem tej nieruchomości. Jak dodał, “materiał odbiera jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia” nie tylko jego, ale również kierowanych przez niego instytucji i zamierza skierować sprawę na drogę sądową.

Banaś oświadczył w poniedziałek, że we wtorek wystąpi z wnioskiem do marszałek Sejmu o bezpłatny urlop do czasu dogłębnego wyjaśnienia sprawy. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ mok/