Policja: poszukiwania 5-letniego Dawida – największe w historii

0
2380
Chlebnia, 14.07.2019. Rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak (C) podczas wypowiedzi dla mediów, 14 bm. na terenie przeczesywanym przez służby w poszukiwaniu 5-letniego Dawida. Poszukiwania chłopca, który po raz ostatni był widziany razem ze swoim ojcem, trwają od 11 bm. i są największą tego typu akcją w historii polskiej policji; przeszukano już ponad 3 tys. ha. Ojciec dziecka popełnił samobójstwo, rzucając się pod pociąg w Grodzisku Mazowieckim. (kf) PAP/Rafał Guz

Policjanci i pomagające im służby, w tym strażacy i żołnierze z WOT, kolejny dzień sprawdzają setki hektarów. Poszukiwania 5-letniego Dawida trwają od nocy ze środy na czwartek, już niemal 90 godzin. Policjanci w niedzielę rano wznowili działania prowadzone w zwartych pododdziałach m.in. w rejonie węzła Konotopa na autostradzie A2.

Jak podkreślił rzecznik KSP kom. Sylwester Marczak na konferencji w Chlebni, w okolicach Grodziska Mazowieckiego, w poszukiwaniach bierze udział kilkuset policjantów z oddziałów prewencji, a także z pionów kryminalnych. Do poszukiwań włączyli się też mieszkańcy.

“To są największe poszukiwania w historii polskiej policji, bo w tym momencie mówimy już o przeszukaniu ponad 3 tys. hektarów, przy użyciu GPS. Mamy wykorzystywany wszelki sprzęt, tak jak codziennie latają śmigłowce, latają drony” – podkreślił.

Marczak zwrócił uwagę, że nie ma chwili, aby nie napływały kolejne informacje ze strony mieszkańców. “Spora część tych informacji przede wszystkim potwierdza nasze wcześniejsze ustalenia” – podkreślił.

Pytany o to, czy policja podejrzewa, gdzie szukać śladów Dawida – czy koło Grodziska czy bliżej Warszawy, Marczak odpowiedział, że trasę – zarówno przejazdu, jak i przejścia ojca Dawida – policja zna dokładnie. “Mamy to w rozbiciu dosłownie na minuty. Dlatego te miejsca, w których prowadzimy działania, nie są przypadkowe. To są miejsca, gdzie najbardziej prawdopodobne jest, że Dawid mógł opuścić pojazd” – powiedział Marczak. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński, Anna Tustanowska, Ludwika Tomala, Agnieszka Ziemska

wk/ lt/ agzi/ amt/ agz/