Ponad 6,5 tys. interwencji straży pożanej z zw. z pogodą, jedna osoba zginęła

0
281
Szczecin, 30.09.2019. Połamane drzewa w Szczecinie, 30 bm. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przez silnym wiatrem. Dla dziewięciu województw i wybrzeża wydano alerty drugie stopnia. Wiatr może osiągać prędkość do 100 km/h. (sko) PAP/Marcin Bielecki

Wczoraj w całym kraju było 6 591 interwencji straży pożarnej. Najwięcej – 1 001 działań strażaków – było w Wielkopolsce, 875 w woj. łódzkim i 754 na Mazowszu. 5 979 interwencji związanych było z wiatrem, a 612 z wypompowywaniem wody z piwnic zalanych obiektów.

W wyniku załamania pogody jedna osoba zginęła, a 18 zostało rannych, w tym pięciu strażaków. Wczoraj po południu ok. godz. 16 w miejscowości Nowy Nart w woj. podkarpackim na jadący samochód przewróciło się drzewo. Kierowca zginął, a dwie osoby zostały ranne.

Pięć rannych osób było również w woj. lubuskim – w tym jeden strażak, cztery osoby w woj. mazowieckim – w tym jeden strażak, trzy osoby w Wielkopolsce – w tym jeden strażak, dwie osoby w woj. podkarpackim – w tym jeden strażak i dwie osoby w woj. świętokrzyskim – w tym jeden strażak. W woj. dolnośląskim ranny został jeden strażak, jedna osoba została też ranna w woj. zachodniopomorskim.

W całej Polsce zostało uszkodzonych 397 dachów, w tym 246 na budynkach mieszkalnych. Generalnie najwięcej szkód było w województwach południowych i centralnych. Dachy zostały zabezpieczone, a zdecydowana większość – kilka tysięcy zdarzeń – to interwencje związane z usuwaniem połamanych i powalonych przez wichurę drzew.

Wszyscy strażacy, którzy odnieśli obrażenia, uczestniczyli w interwencjach związanych z powalonymi drzewami.

Jak zaznaczył Frątczak, podane dane dotyczą tylko i wyłącznie liczb związanych z usuwaniem skutków wczorajszych nawałnic. Dodatkowo były zwyczajowe interwencje straży pożarnej związane np. z gaszeniem pożarów. (PAP)

mgost/ wj/