Powstrzymano rozszerzanie się pożaru na dawnym poligonie w Niemczech

0
2759
epa07687579 A helicopter of the German Armed Forces (Bundeswehr) carries a water tank during a fire-fighting operation near Luebtheen, Germany, 01 July 2019. Media report, that the biggest forest fire in the state of Mecklenburg-Western Pomerania is taking place. EPA/JONAS NOLDEN Dostawca: PAP/EPA.

Agencja dpa informuje, że w środę w południe do domów mogli powrócić mieszkańcy miejscowości Trebs, ewakuowani z powodu zagrożenia pożarem. Wieczorem do domów mają wrócić mieszkańcy Jessenitz-Werk. Jest to możliwe, ponieważ w nocy z wtorku na środę pożar na poligonie, gdzie wciąż znajdują się niewypały i niewybuchy, przestał się rozszerzać.

“Po raz pierwszy mamy ten pożar pod kontrolą” – powiedział przedstawiciel lokalnych władz i szef sztabu kryzysowego Stefan Sternberg. W kilku wsiach, do których ściana ognia zbliżyła się w poniedziałek na 50 metrów, strażacy zdołali odeprzeć pożar, ale mieszkańcy jeszcze nie mogą tam wrócić do domów.

Aby powstrzymać ogień, wojsko użyło buldożerów, wycinając przesieki wzdłuż dawnych dróg dla pojazdów wojskowych. Trwa sprawdzanie, czy można będzie tamtędy bezpiecznie wysłać wozy straży pożarnej i policyjne armatki wodne. Wciąż obowiązuje zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 1 tys. metrów do tych obszarów poligonu, na których znajduje się najwięcej niewypałów i niewybuchów.

Według najnowszych danych pożarem objęte było 1200 hektarów byłego poligonu, mającego powierzchnię 6 tys. hektarów. W środę pożar szalał jeszcze na 700 hektarach. (PAP)

az/ kar/