Prasa: straty Białorusi z powodu skażonej ropy mogą sięgać 435 mln USD

0
90
epa00900068 A worker stands on a platform at the first pump station on Belarus territory of the Druzhba pipeline, near the village of Bobovichi, about 330 km southeast of Minsk, Thursday, 11 January 2007. One of two German refineries hit by the suspension of Russian oil deliveries started receiving supplies again Thursday after Russian pipeline monopoly Transneft resumed pumping. A spokesman for the PCK refinery in Schwedt said crude oil from the Druzhba (friendship) pipeline through Belarus started reaching the processing facility on Thursday morning. EPA/ANDREI LIANKEVICH Dostawca: PAP/EPA.

Jak powiedział dziennikowi ekspert agencji Fitch Dmitrij Marinczenko, na szkody złożą się prawdopodobnie trzy elementy. Chodzi o dochody z tranzytu, które Białoruś powinna była otrzymać, ale z powodu skażenia ropy nie dostanie ich; nieotrzymany zysk z przerobu rosyjskiego surowca oraz środki przeznaczone na oczyszczenie rurociągu. Być może potrzebne będą nakłady na naprawę lub wymianę popsutego sprzętu.

“Wiedomosti” szacują, że utracony zysk z nierealizowanego przez 14 dni tranzytu będzie wahał się od 29 mln USD do 35 mln USD. Dziennik opiera się na wynikach tranzytu z zeszłego roku oraz danych o wielkości tranzytu przez Białoruś za obecny rok. Te ostatnie różnią się – wyższe podaje białoruski operator tranzytowy Homeltransnafta Drużba, a niższe – rosyjski Transnieft.

Rosyjski dziennik dodaje, że według Homieltransnafty po awarii przepustowość rurociągu Przyjaźń może w 2019 roku zmniejszyć się do 40 mln ton. Oznacza to, że białoruska firma tranzytowa nie otrzyma w tym roku pieniędzy za przesył ropy – od 8,9 mln ton do 18,8 mln ton surowca – tracąc od 142 mln USD do 300 mln USD – piszą “Wiedomosti”.

Kolejnym punktem są wytwarzane w dwóch białoruskich rafineriach z rosyjskiej ropy produkty naftowe: białoruski koncern Biełnaftachim ocenił, iż spadek produkcji sprawił, że firma nie otrzymała zysku w wysokości 100 mln USD.

Koszty elementów infrastruktury rafinerii w Mozyrzu, uszkodzonych przez ropę o niedostatecznej jakości “Wiedomosti” oceniają na 323 tys. USD. (PAP)

awl/ kar/