Premier: chcemy w UE więcej procedur demokratycznych, zmniejszenia nierówności

0
85
Warszawa, 09.05.2019. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przed wylotem do Rumunii, 9 bm. Premier Morawiecki weźmie udział w Nieformalnym Szczycie Szefów Państw i Rządów Unii Europejskiej w Sybinie. (sko) PAP/Radek Pietruszka

Szef rządu stwierdził na porannym briefingu prasowym, że nieformalny szczyt UE w Rumunii będzie “świetną okazją do przedyskutowania strategii dla UE na najbliższe lata”.

Morawiecki podkreślił, że polska wizja Unii składa się z kilku propozycji. “Pierwsza propozycja to więcej wspólnego rynku. Więcej wspólnego rynku to jednocześnie mniej protekcjonizmu. Protekcjonizm zmniejsza szanse na konkurencyjność całej Europy” – oświadczył premier.

Postulował także o zwiększenie procedur demokratycznych, a także roli parlamentów narodowych. “Wiemy doskonale, że procedury w UE, zwłaszcza w Komisji Europejskiej podejmowane są w taki sposób, że czasami obywatele UE nie do końca je rozumie” – mówił.

Ponadto szef rządu podnosił sprawę bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwo w przestrzeni internetowej, bezpieczeństwo antyterrorystyczne.

“W świecie galopujących technologii trzeba konkurować z wielkimi państwami, takimi jak Chiny, USA, Indie. Unia Europejska ma szanse jeśli będzie dobrze budować swoje mechanizmy promowania innowacyjności” – ocenił Morawiecki.

“My chcemy przyczyniać się do tego żeby te mechanizmy były jak najlepiej promowane, dlatego proponujemy, żeby było jak najmniej protekcjonizmu, jak najmniej nierówności, bo nierówności wewnątrz poszczególnych państw UE, ale również pomiędzy państwami UE nie budują dobrej płaszczyzny do współpracy i do coraz to wyższego poziomu konkurencyjności całej UE” – dodał premier. (PAP)

reb/ rbk/ mok/