Premier: dobru pacjenta służy m.in. zwiększanie środków na służbę zdrowia

0
1663
Zabrze, 26.09.2019. Premier Mateusz Morawiecki (L) i były minister zdrowia, profesor Marian Zembala (na wózku), 26 bm. w Zabrzu, podczas spotkania szefa rządu z ekspertami medycznymi oraz kadrą zarządzającą Śląskiego Centrum Chorób Serca. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą w województwie śląskim. (pkus) PAP/Hanna Bardo

Podkreślił, że już to się dzieje.

Premier spotkał się z ekspertami medycznymi i z kadrą zarządzającą placówką.

“Chciałbym w obszarze służby zdrowia bardzo krótko zarysować trzy podstawowe horyzonty: pierwszy to horyzont finansowy, drugi horyzont – nazwijmy go ogólnie – to wykształcenie i trzeci – techniczno-technologiczno-modernizacyjny” – powiedział szef rządu.

Wyjaśnił, że horyzont finansowy to zwiększanie wysiłków finansowych państwa po to, żeby przeznaczać więcej pieniędzy na służbę zdrowia.

“I tak się dzieje. Przyjęliśmy ustawę o 6 proc. PKB na służbę zdrowia, prócz tego jest ok. 2 proc PKB wydawane ze środków prywatnych” – mówił Morawiecki.

“Wtedy będziemy gonić tych, a nawet niektórych przegonimy, którzy są dzisiaj dla nas wzorem. To jest wielki wysiłek polegający m.in. na mechanizmach uszczelniających, by wyeliminować patologię, nomen omen, żeby zwiększać środki tam, by były one przeznaczane w efektywny sposób” – zaznaczył.

Mówiąc o drugim horyzoncie – wykształceniu – premier zauważył, że “dziś jest kampania wyborcza, ale i wczoraj, i przedwczoraj, i jutro tematem bodaj numer jeden będzie dostęp do specjalistów”. “Państwo tutaj na tej sali doskonale wiecie, że jest to bezpośrednio zależne od liczby lekarzy, od liczby specjalistów dostępnych” – powiedział. (PAP)

Autorki: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Anna Gumułka

dsr/ lun/ joz/