Premier: inwestycja EC Radlin zgodna z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego

0
49098
Radlin, 25.09.2019. Premier Mateusz Morawiecki (C) oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa (3P) i senator Adam Gawęda (2L) podczas uroczystości podpisania porozumienia o współpracy w zakresie zaopatrzenia w ciepło systemowe mieszkańców Radlina, 25 bm. Szef rzadu RP przebywa z wizytą w województwie śląskim. (pkus) PAP/Hanna Bardo

W środę w jego obecności w Radlinie podpisano porozumienie o współpracy w zaopatrzeniu w ciepło mieszkańców oraz ruchu Marcel kopalni ROW z nowej elektrociepłowni w Koksowni Radlin, należącej do spółki JSW Koks. Porozumienie zawarły spółki JSW, JSW Koks, Polska Grupa Górnicza, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa oraz miasto.

Występując w trakcie uroczystości premier ocenił, że jest ona ważna i charakterystyczna dla obecnego etapu zmian gospodarczych w Polsce. „Cieszę się, że nasza transformacja wpisuje się tak bardzo w reguły, które promowane są w Unii Europejskiej, bo to, z czym mamy dzisiaj do czynienia, to gospodarka w obiegu zamkniętym w pełnej krasie” – ocenił Morawiecki.

Wskazując, że powstający podczas produkcji koksu w Koksowni Radlin nadwyżkowy gaz koksowniczy będzie wykorzystywany do zapewnienia ciepła mieszkańcom Radlina i południowych dzielnic Rybnika, szef rządu zaznaczył, że to również „bardzo dobra wiadomość z punktu widzenia ochrony środowiska”.

„Gaz koksowniczy, który do tej pory zanieczyszczał środowisko, szedł – flara – w powietrze, nic z tego nie było dla mieszkańców, tylko zanieczyszczenie środowiska. Dzisiaj w gospodarce obiegu zamkniętego możemy dzięki temu za parę lat wyeliminować emisję z niskich kominów. To jest to, o co nam chodzi w Programie Czyste Powietrze – to jest czyste powietrze w konkrecie” – wskazał.

„Dokładnie o to chodzi w tej zielonej transformacji gospodarczej, idącej w kierunku coraz wyżej uprzemysłowionego kraju – Polski, która będzie korzystała z różnych dobrodziejstw rewolucji technicznej, technologicznej 4.0” – ocenił Morawiecki. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ je/