Premier: odzyskaliśmy wewnątrzsterowność w polityce zagranicznej

0
654
Warszawa, 07.06.2019. Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas IX Kongresu Polska Wielki Projekt, zorganizowanego przez Fundację Polska Wielki Projekt, 7 bm. w Warszawie. (sko) PAP/Wojciech Olkuśnik

Podczas rozpoczętego w piątek w Warszawie IX Kongresu “Polska Wielki Projekt” Morawiecki mówił, że jednym z obszarów odbudowywania przez PiS i rząd sprawności państwa oraz elementarnej sprawiedliwości historycznej jest polityka pamięci narodowej. “Próbujemy z trudem odzyskać imiona tych, którzy polegli z władzą nieludzką” – powiedział premier.

“Odbudowujemy pamięć o naszych prawdziwych bohaterach, odbudowujemy pamięć historyczną w szerokim zakresie (…) i to bardzo ważne dla budowy tego fundamentu, spoistości narodu i siły narodu, tej wewnętrznej, witalnej siły jaką tworzy duma narodowa” – mówił szef rządu. “Wreszcie odzyskaliśmy wewnątrzsterowność w polityce zagranicznej, to bardzo trudne, szerokie pole” – dodał.

W kontekście tej sterowności zaznaczył, że rząd z “oburzeniem, brakiem zgody i żądaniem wyjaśnień” od władz Izraela podszedł do ataku na polskiego ambasadora Marka Magierowskiego, który miał miejsce kilka tygodniu temu. Tymczasem – dodał – grupa ponad 20 byłych ambasadorów z “czasów poprzednich”, związanych, jak mówił premier, z PO i SLD wykazała się “głęboko dziwną reakcją”.

Morawiecki mówił, że skrytykowali oni rząd “stwierdzając, że prawdziwa dyplomacja polega na tym, mówiąc kolokwialnie, żeby kłaść uszy po sobie”. “Żeby nie wypominać naszym różnym sojusznikom, partnerom, w ogóle państwom, z którymi współpracujemy, takich rzeczy, bo one tylko tworzą niepotrzebne napięcia dyplomatyczne” – powiedział szef rządu. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski

kos/ rbk/ mok/