Premierzy Abe i Morawiecki za umową o wolnym handlu między Japonią i UE

0
77
Bratysława, Słowacja, 24.04.2019. Premier Mateusz Morawiecki (L) i premier Japonii Shinzo Abe (P) podczas powitania przed spotkaniem w Bratysławie, 24 bm. Premier Morawiecki weźmie udział w Szczycie Szefów Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii. (sko/mr) PAP/Leszek Szymański

Obecnie relacje te są regulowane umową o partnerstwie ekonomicznym między Unią Europejską a Japonią, która weszła w życie 1 lutego 2019 r.

Państwa członkowskie UE rekomendowały rozpoczęcie negocjacji w tej sprawie w 2013 r.; Komisja Europejska zakończyła je w 2017 r. Umowa ta zniosła bariery handlowe, które utrudniały firmom z UE wejście na japoński rynek, a także dostosowała obecne zasady wymiany do ram obowiązujących w handlu międzynarodowym “zgodnie z globalnymi zasadami i najwyższymi standardami”.

Unia Europejska eksportuje rocznie do Japonii towary o wartości 58 mld euro i usługi o łącznej wartości 28 mld euro.

Szefowie polskiego i japońskiego rządu, którzy rozmawiali w Bratysławie w przededniu szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii, wyrazili pogląd, że wzajemne otwarcie się gospodarek unijnej i japońskiej stworzyło przesłanki dla umowy o wolnym handlu.

W trakcie spotkania w środę wieczorem Abe i Morawiecki mieli też rozmawiać o Korei Północnej. Zgodzili się, co do tego – jak podkreśla japońska agencja – że Pjongjang powinien dostosować się do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w tym, co dotyczy rozwoju potencjału nuklearnego.

Premier Shinzo Abe miał poprosić szefa polskiego rządu o wsparcie japońskich starań ws. wyjaśnienia losu obywateli japońskich porwanych przez służby specjalne KRLD w latach 70. i 80. Mateusz Morawiecki miał obiecać współpracę i pomoc w tej sprawie – wskazuje KYODO. (PAP)

mars/

Dodaj komentarz