Prezydent Duda: bez integracji Bałkanów Europa nie zacznie oddychać pełną piersią

0
1772
Poznań, 05.07.2019. Premier Bułgarii Bojko Borisow (L), prezydent RP Andrzej Duda (2L), premier Mateusz Morawiecki (C), kanclerz Niemiec Angela Merkel (2P) oraz premier Macedonii Północnej Zoran Zaew (P) podczas sesji plenarnej na Szczycie Bałkanów Zachodnich, 5 bm. w Poznaniu. (jk/pkus) PAP/Jakub Kaczmarczyk

Podkreślił, że Polska popiera politykę rozszerzenia UE, bo opowiada się za Europą solidarności i otwartości, a nie Europą wzajemnych uprzedzeń.

Prezydent dodał, że zaangażowanie Polski w Proces Berliński wynika z głębokiego przekonania o znaczeniu Bałkanów Zachodnich dla stabilności i rozwoju Europy.

Duda przypomniał też słowa papieża Jana Pawła II z 1988 r.: “Do reprezentowanych tu dziś narodów w przyszłości będą mogły z pewnością przyłączyć się także inne. Pragnieniem moim jako najwyższego pasterza Kościoła powszechnego, który pochodzi ze wschodniej Europy, tego drugiego płuca naszej wspólnej europejskiej ojczyzny jest to, by Europa suwerenna i wyposażona w wolne instytucje rozszerzyła się kiedyś aż do granic, jakie wyznacza jej geografia, a bardziej jeszcze historia”.

Zdaniem prezydenta, przesłanie to nie przestaje być aktualne także i dziś. “Bałkany to integralna część Europy, zarówno pod względem geograficznym, kulturowym, jak i właśnie historycznym” – zaznaczył.

“Bez integracji Bałkanów wraz z ich pięknymi tradycjami oraz różnorodnymi kulturami, Europa nie zacznie oddychać pełną piersią. Wypowiadam te słowa świadomie, jako prezydent kraju, który korzysta ze środków rozwojowych UE, a w przyszłości będzie zobligowany do podzielenia się tymi zasobami z nowymi państwami” – podkreślił Duda.

“Polska jest państwem opowiadającym się za polityką rozszerzenia Unii, bo opowiada się za Europą solidarności i otwartości, a nie Europą wzajemnych uprzedzeń, zamykającą się w partykularnych interesach i obawach. Nie takiej Europy chcemy” – oświadczył prezydent.(PAP)

reb/ rpo/ ajw/ par/