Prezydent Iranu Hasan Rowhani o sankcjach USA: oburzające i idiotyczne

0
148
epa07672121 A handout photo made available by the presidential office shows Iranian President Hassan Rouhani during a meeting with health ministry officials in Tehran, Iran, 25 June 2019. Media reported that Rouhani called US sanctions against Iran and its leadership 'idiotic' and 'outrageous' after US President Trump said he was imposing hard-hitting new sanctions on the country. EPA/HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

W transmitowanym na żywo w telewizji przemówieniu irański prezydent skrytykował również zapowiedź objęcia restrykcjami szefa dyplomacji swojego kraju Mohammada Dżawada Zarifa. “Nakładacie sankcje na ministra spraw zagranicznych, jednocześnie domagając się rozmów. To oczywiste, że kłamiecie” – mówił Rowhani, zwracając się do amerykańskich przywódców.

Rowhani nazwał sankcje nałożone na najwyższego duchowo-politycznego przywódcę tego kraju ajatollaha Alego Chameneia “oburzającymi i idiotycznymi”, m.in. dlatego, że nie ma on aktywów za granicą i nie ma żadnych planów, by kiedykolwiek udać się do USA. Uznał, że są one sygnałem desperacji Stanów Zjednoczonych. Już wcześniej irańskie MSZ oświadczyło, że sankcje te trwale zamykają “ścieżkę dyplomacji” między Waszyngtonem i Teheranem.

“Działania Białego Domu oznaczają, że jest on dotknięty umysłowym opóźnieniem i nie wie, co robić” – ocenił Rowhani. “Strategiczna cierpliwość Teheranu nie oznacza, że się boimy” – ostrzegł. “Umysłowo opóźnionym” Teheran w przeszłości nazywał prezydenta Trumpa.

Wcześniej we wtorek przebywający z wizytą w Izraelu doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton zapewnił, że USA nadal chcą rozmawiać z Iranem. Prezydent Trump “zostawił otwarte drzwi na prawdziwe negocjacje (…). Jedyne, co Iran powinien zrobić, to wejść przez te otwarte drzwi” – mówił. (PAP)

ulb/ bjn/